+48 537 193 890

Diagnozując zagadnienia mające wpływ na zaburzenia rozrodcze loch, na czoło czynników epizootiologicznych wysuwa się Leptospiroza. Unaocznienie problemu ma miejsce w związku z podwyższeniem jakości diagnostyki laboratoryjnej, wzrostem edukacji weterynaryjnej, ale i zmianami technologii jakie mają miejsce we współczesnych fermach przemysłowej produkcji świń.

Zarówno lekarze weterynarii jak i hodowcy często bagatelizują problem omawianej choroby. Z całą stanowczością stwierdzam, że bez względu na to z jakim serowarem leptospirozy i z jakim nasileniem objawów się borykamy, nie jest to choroba z rodzaju pospolitej „grypki”, a iniekcja streptomycyny nie jest złotym środkiem na rozwiązanie problemu.

Leptospiroza należy do grupy chorób ekonomicznych. Lochy w trakcie choroby nie wykazują zmian klinicznych. Do najczęściej obserwowanych gospodarczych objawów należą:

  • Wczesna śmierć zarodkowa i powtarzanie rui, a w efekcie niski współczynnik zaproszeń.
  • Aborcje.
  • Rodzenie martwych prosiąt.

Leptospiroza jest chorobą zakaźną i wysoce zaraźliwą. Jak ważny wpływ na szerzenie się jej w stadzie ma technologia fermy niech za przykład posłuży przykład duński. Do 2013 roku większość loch w Danii, przez cały cykl produkcyjny utrzymywana była w kojcach indywidualnych- tzw. „blokadach”. Perfekcyjna dezynfekcja i ograniczony kontakt lochy z moczem, z którym to głównie wydzielana do środowiska jest bakteria, spowodował ograniczenie krążenia bakterii w stadzie. Z czasem niski potencjał epizootyczny doprowadził do tego, że w fermach loch leptospiroza przestała być problemem zdrowotnym. Doszło nawet do tego, że w duńskich laboratoriach nie prowadzono żadnych badań rozpoznawczych, a sama choroba nie była umieszczana w wykazie żadnej duńskiej fermy.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po 2013 roku, kiedy to mówiąca o dobrostanie zwierząt dyrektywa Unii Europejskiej zakazała utrzymywania loch w blokadach, poza małymi wyjątkami, jakim jest tylko krótki okres po pokryciu samic. Okazało się wówczas, że problem Leptospirozy powrócił. Konieczne okazało się wdrożenie działań mających na celu doprowadzenie do przywrócenia badań diagnostycznych i procedur weterynaryjnych powstrzymujących rozwój choroby.

Kontrolowanie leptospirozy jest trudne. Borykając się z problemami rozrodczymi loch okazuje się, że w fermach do czynienia mamy jeszcze z innymi chorobami determinującymi produktywność samic, jak i czynnikami natury niezakaźnej. Należą do nich Zespół Rozrodczo Oddechowy – PRRS, Circowiroza – PCVD, Chlamydioza, Toksoplazmoza, Brucelloza, jak i cała gama czynników technologicznych w grupie których wymienił bym: konstrukcję fermy, jej wyposażenie technologiczne, pomyłki podczas produkcji i dystrybucji porcji inseminacyjnych, oraz błędy w postępowaniu inseminatorów i w zarządzaniu. Oddzielnym zagadnieniem jest brak szczegółowej dokumentacji.

Najnowsze artykuły:

Choroby trzody chlewnej – Biegunka bakteryjna

  Pojęcie i przyczyny występowania biegunki bakteryjnej   Biegunka jest objawem stanu chorobowego z którym zmaga się organizm. Etiologia biegunki może mieć charakter zakaźny lub niezakaźny. Każda biegunka polega na rozluźnieniu struktury kału, który...

czytaj dalej

Plenność Loch

Jednym z podstawowych parametrów warunkujących opłacalność produkcji trzody chlewnej jest plenność samic. W zależności od wykorzystywanych do oceny plenności wskaźników produkcyjnych wyróżniamy:Plenność fizjologiczną: którą wyrażamy jako liczbę prosiąt urodzonych...

czytaj dalej

MASZ PYTANIA?

Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej odpowiemy na Wszelkie Państwa pytania i wątpliwości odnośnie świadczonych przez nas usług.

Biuro:
ul. Sikorskiego 4
10-088 Olsztyn
Czynne w godzinach:
pn-pt 8:00-15:00
tel. +48 537 193 890
mail: biuro@vet-com.pl

Siedziba spółki:
ul. Jagiellońska 71
10-237 Olsztyn

Gabinet małych zwierząt:

Sklep dla hodowców: