+48 660 549 441

Zasada 1.
Używaj wysoko wykwalifikowanych, kompetentnych i zmotywowanych pracowników do wykrywania rui, wykonywania sztucznego zapłodnienia, nadzorowania procedury naturalnego krycia i zarządzania dozami nasienia.

Zasada 2.
Staraj się doskonale wykonać zadanie wykrywania rui, co najmniej raz dziennie, najlepiej w trakcie wczesnych godziny porannych, tak, aby wdrożyć właściwą częstotliwość i czas inseminacji w ramach każdego konkretnego gospodarstwa.

Zasada 3.
Używaj doskonałej jakości nasienia do sztucznej inseminacji i bardzo płodne knury do naturalnego krycia macior.

Zasada 4.
Staraj się doskonale zarządzać przechowywanymi dawkami nasienia pod kątem prawidłowej oceny próbek w zakresie ruchliwości, poprawnego przechowywania i zużywania całego nasienia w ciągu 72 godzin od pobrania.

Zasada 5.
Staraj się doskonale żywić maciory w okresie, gdy karmią prosięta, szczególnie podczas pierwszych 7 do 10 dni laktacji, w ten sposób zmniejszysz interwał od odsadzenia do rui.

Zasada 6.
Staraj się doskonale identyfikować i poddawać ubojowi sztuki mające problemy rozrodcze, w ten sposób wskaźnik wyproszeń nie zmniejszy się na skutek zwierząt mających problemy rozrodcze.

Zasada 7.
Staraj się doskonale zapobiegać wszelkiego rodzaju stresowi w ciągu pierwszych 28 dni ciąży, takiemu jak stres na skutek wysokich temperatur, stres socjalny; w ten sposób zmniejszysz całkowite lub częściowe straty zarodków.

Zasada 8.
Staraj się doskonale hodować, rozwijać i zarządzać loszkami zamiennymi, aby były w doskonałej kondycji podczas krycia w okresie 200 do 250 dnia życia.

Zasada 9.
Gdzie płodność knurów jest nieznana, należy użyć heterospermicznego nasienia lub kryć maciory dwoma różnymi knurami podczas tej samej rui. Jeżeli nie występuje duża różnica we współczynniku wyproszeń i rozmiarze miotu, bardzo trudno jest określić rzeczywiste różnice we współczynnikach wyproszeń dla różnych knurów.

Zasada 10.
Staraj się doskonale zapobiegać chorobom rozrodczym.

Najnowsze artykuły:

Plenność Loch

Jednym z podstawowych parametrów warunkujących opłacalność produkcji trzody chlewnej jest plenność samic. W zależności od wykorzystywanych do oceny plenności wskaźników produkcyjnych wyróżniamy:Plenność fizjologiczną: którą wyrażamy jako liczbę prosiąt urodzonych...

czytaj dalej

Ropiejące maciory

Wypływy ropne z dróg rodnych pozostają wciąż poważnym problemem w wielu chlewniach. Jasno-żółty, szarawy lub kremowy wyciek z pochwy lochy oznacza poważny stan zapalny dróg rodnych. Wypływy obniżają skuteczność krycia i indeks wyproszeń. Są też powodem przedwczesnego...

czytaj dalej

ZAPYTAJ DORADCĘ

Doradca Klienta jest do Państwa dyspozycji. Podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej odpowie na Wszelkie Państwa pytania i wątpliwości odnośnie świadczonych przez nas usług:

Paweł Zarzeczny
tel: 660 549 441

Biuro:
ul. Jagiellońska 71
10-237 Olsztyn
Czynne w godzinach:
pn-pt 8:00-15:00
tel. +48 89 526 13 33
mail: biuro@vet-com.pl

Gabinet małych zwierząt:

Sklep dla hodowców: